Koronawirus „opanował” świat paraliżując gospodarkę i codzienne życie. 

Aktualność
Koronawirus

Cofnij się

Koronawirus „opanował” świat paraliżując gospodarkę i codzienne życie. 
W Polsce, w ramach walki z pandemią, obdarzeni zostaliśmy iluzoryczną wolnością, w postaci obowiązkowego pozostania w domach. A co branżą piekarską? 
Jak pogodzić profilaktyczne działania chroniące załogę z produkcją w takich udziwnionych, specyficznych warunkach?
Bez względu na zaistniałe trudności, chleb musi być. 
Wydawać się może, że  wszystko powinno funkcjonować po staremu, niestety to tylko pozory. Wydawać mogłoby się, iż rynek powinien być łatwiejszy, ale niestety Klienci stali się bardziej wymagający. Narzucone  ograniczenie mobilności społeczeństwa, utrudnione  dokonywanie  zakupów spowodowało, że codzienne zakupy po prostu stały się niemożliwe. 
Dodatkowy wolny czas to możliwość  celebrowania  posiłków, wnikliwego analizowania jakości tego co  spożywamy. W rezultacie następuje  radykalna zmiana  oczekiwań klientów. Nie można codziennie mieć świeżego pieczywa , więc klienci chcą, aby to kupione na zapas po prostu dłużej kusiło zapachem i smakiem.  
Bardziej zaradni klienci starają się rozwiązać problem we własnym zakresie. 
W mediach społecznościowych pojawiają się liczne i cieszące się ogromnym zainteresowaniem, wszelkie porady, jak w warunkach domowych  upiec cudowne chrupiące bułeczki lub przepyszny chleb i to na własnym, prawdziwie naturalnym zakwasie. Gotowość poświęcenia czasu na domowe wypieki to nie tylko walka z nudą, ale szukanie czegoś lepszego, smaczniejszego niż to co  można kupić.  
Jest to wyraźny sygnał dla piekarnictwa, jakie ma być pieczywo aby sprostać nowym oczekiwaniom Klientów. 
Jak wynika z naszych obserwacji, duże piekarnie przemysłowe zauważyły już te tendencje. Planują powrót do tradycyjnych technologii prowadzenia ciast na zakwasach. Oczywiście nie ma mowy o powrocie w wielofazowej formie. Nie może być ona brana pod uwagą szczególnie ze  względu na  zbyt długi czas produkcji i brak wykwalifikowanej kadry. 
Preferowanym rozwiązaniem stała się technologia oparta na specjalnych starterach gwarantujących szybką inicjację, prawidłowe ukierunkowanie i powtarzalności fermentacji przy jednoczesnym zapewnieniu żądanych cech organoleptycznych i wartości prozdrowotnych gotowych wypieków.