Czy w rzemieślniczej piekarni potrzebne są nowoczesne technologie wytwarzania pieczywa?

Aktualność
Czy w rzemieślniczej piekarni potrzebne są nowoczesne technologie wytwarzania pieczywa?

Cofnij się

Na rynku Polskim działa wiele małych rzemieślniczych piekarni. Ich wyroby bazują często na tradycyjnych recepturach a produkcja jest oparta na dawnych metodach wytwarzania pieczywa, gdyż jak twierdzą ich właściciele to zupełnie wystarczy, aby zaspokoić lokalny popyt w okolicznych miejscowościach. 
  

Czy tak musi być i czy rzeczywiście wykorzystanie nowoczesnych technologii wytwarzania pieczywa przyczyniłoby się do pogorszenia walorów smakowych i zapachowych produkowanego pieczywa? Taka jest bowiem największa obawa właścicieli tych rzemieślniczych zakładów piekarniczych.
  

Okazuje się, że nowoczesne technologie wykorzystane w piekarni, jeżeli są oczywiście odpowiednio dobrane do potrzeb zakładu, mogą przyczynić się do wzrostu jego wydajności i co za tym idzie konkurencyjności przy zachowaniu odpowiednich walorów produktu końcowego.
Podstawą dla współczesnej produkcji pieczywa jest wdrażanie urządzeń robotyzujących procesy wytwórcze, zarządzanych przy pomocy nowoczesnych systemów informatycznych. Dotyczy to nie tylko wielkich graczy, ale także niewielkich zakładów, które są w stanie dzięki nowoczesnym technologiom znacząco poprawić efektywność swoich działań, przy znaczącym obniżeniu kosztów, a co za tym idzie poprawie kondycji finansowej firmy. W wielu przypadkach dobrze przeprowadzona optymalizacja pozwala na zachowanie tradycyjnego charakteru wypieków. Wszystko zależy od odpowiedniego dobrania urządzeń.

W przypadku nowoczesnych piekarni chętnie stawia się na rozmaite maszyny, które pojawiają się szczególnie podczas przygotowywania ciasta do wypieków.
Stosuje się rozmaite mieszadła, które wyrabiają ciasto. Coraz częściej można również spotkać rozwiązania stosowane na wcześniejszym etapie przygotowania odpowiednich zakwasów do produkcji pieczywa tj. kwasowniki, żurowniki, pszenniki lub inne fermentatory.
To urządzenia służące do wstępnego mieszania mąki z wodą, jeszcze zanim dostaną się one do mieszalnika. Dzięki temu oszczędza się czas i składniki potrzebne do wyrobienia pełnowartościowego ciasta. A to wpływa na znaczącą redukcję kosztów, przy zachowaniu oryginalnego smaku, konsystencji i wartości.
Niewielkie piekarnie, propagujące tradycyjne metody i przepisy, są obecnie wysoce pożądane. Konsumenci pragną wysokiej jakości, smaku i optymalnych wartości odżywczych.
Nie oznacza to jednak, że piekarnie rzemieślnicze nie mogą sięgać po nowoczesne technologie. Wprost przeciwnie. Innowacyjne maszyny dla piekarni i systemy informatyczne są w stanie zoptymalizować codzienną pracę, zwiększyć efektywność oraz poprawić komunikację w firmie. A to wszystko prowadzi do umocnienia pozycji na rynku oraz pozyskania nowych, zadowolonych klientów.
 

 

Zapraszamy do kontaktu.